ІНТЕРНЕТ В СІЗО: ДОТРИМАННЯ ПРАВ, ГАРАНТОВАНИХ КОНВЕНЦІЄЮ, МОЖЛИВЕ ЛИШЕ ЗА ГРОШІ?

Нещодавно Кабмін вдався до експериментального проекту: у слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби особам, узятим під варту, за плату надаватимуться послуги з доступу до Інтернету. Зокрема і телефонного зв’язку. Наскільки такі експерименти коректні?

Постанову про експеримент Кабмін ухвалив 11 серпня. Документ отримав неоднозначну оцінку у професійних колах.

«Завдяки схваленню урядом постанови Україна просунулися у напрямі законодавчого закріплення права доступу осіб, взятих під варту, до Інтернету та телефонного зв’язку… Міністерство юстиції демонструє відкритість і надає ширші можливості для спілкування особам, узятим під варту», – так коментували постанову у Міністерстві юстиції, які ініціювали розробку проекту.

Дійсно, Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що важливим елементом права ув’язненого на повагу до його сімейного життя є надання йому можливості підтримувати зв’язки зі своїми близькими. Також відсутність зв’язку через глобальну мережу може порушувати право на освіту.

Але в українських реаліях виходить так, що дотримання прав, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, можливе лише за кошти самих громадян. Немає грошей – не маєш прав?

Схожа ситуація вже склалася із платними камерами в СІЗО. На цьому тижні Мін’юст відзвітував про надходження 5 млн. гривень від громадян за покращені умови. За рахунок надходжень держава робить ремонти у безкоштовних камерах слідчих ізоляторів. Загалом же камери з поліпшеними умовами перебування відкрито у 28 СІЗО по всій Україні. Для зручності «клієнтам» навіть пропонують сплачувати за платну камеру онлайн!

І це можна було б сприймати конструктивно, якби санітарні та інші норми утримання в звичайних камерах були при цьому дотримані. Але ж неналежні умови українських місць несвободи, відсутність медичного забезпечення визнавалися у Департаменті виконання рішень ЄСПЛ Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи одним із типових порушень Україною Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Тож бранці сьогодні фактично платять за нормальні (а не покращені) умови утримання.

Бюлетень ЄСПЛ з оглядом рішень, присвячених умовам тримання під вартою та поводженню з в’язнями можна переглянути за посиланням.

Автори: Олена ДРОЗДОВА, доцент кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука,

Олексій ЗЕЛЕНЦОВ, директор Адвокатського бюро Зеленцова Олексія

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect

Связаться с нами:
Сайт организации: https://www.evrosud.org/
Сергей Рыбий: http://rybiy.com/
Телефон: +380664227177
Facebook: https://www.facebook.com/EuropeanHumanRightsOrganization/
E-mail: g.p.u.dnepr@gmail.com
Instagram: https://instagram.com/european_court_of_human_rights?igshid=p9hve5csfuck