КОЛИ ДЕРЖАВА НЕ ВІДПОВІДАЄ ЗА ЗЛОЧИНИ НА СВОЇЙ ТЕРИТОРІЇ

Грузія була позбавлена ​​можливості здійснювати контроль над Цхінвалі під час п’ятиденної війни 2008 року. Ці події не можна розглядати як такі, що підпадають під грузинську юрисдикцію лише на тій підставі, що територія, на якій відбувалися військові дії, формально була грузинською.

Такі висновки ЄСПЛ зробив в справах «Бекоєва та інші проти Грузії» (заява №48347/08) і «Шавлохова та інші проти Грузії» (заява № 45431/08), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Скарги стосувалися подій, що сталися 8 і 9 серпня в Цхінвалі і його околицях під час п’ятиденного міжнародного збройного конфлікту. Заявники вказували на «непропорційне використання сили» щодо мирних жителів з боку грузинської армії, як у зв’язку з масовими обстрілами з реактивних систем залпового вогню, так і діями військових, які увійшли до Цхінвалі.

Заявники вважали, що Грузія порушила статті 2, 3, 5, 8, 13 і 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та ст. 1 Протоколу № 1 до неї.

Однак, суд у Страсбурзі дійшов висновку, що Грузія була позбавлена ​​можливості здійснювати владу в цих районах, а події, що там відбувалися, не можна розглядати як такі, що підпадають під грузинську юрисдикцію лише на тій підставі, що «територія, на якій відбувалися військові дії, формально була грузинською» .

Після припинення бойових дій між збройними силами Грузії і Росії, тобто з 12 серпня 2008 року, Російська Федерація встановила повну екстериторіальну юрисдикцію над Південною Осетією, забезпечивши пряму присутність там своїх власних збройних сил. А це позбавляє можливості провести ефективне розслідування, коли потенційні підозрювані перебували на території, що залишилася під ефективним контролем Російської Федерації.

З урахуванням таких аргументів, Європейський суд з прав людини відхилив як неприйнятні заяви жителів Південної Осетії.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect

Связаться с нами:
Сайт организации: https://www.evrosud.org/
Сергей Рыбий: http://rybiy.com/
Телефон: +380664227177
Facebook: https://www.facebook.com/EuropeanHumanRightsOrganization/
E-mail: g.p.u.dnepr@gmail.com
Instagram: https://instagram.com/european_court_of_human_rights?igshid=p9hve5csfuck