МОНІТОРИНГ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙ НЕ ВІДПОВІДАЄ КОНВЕНЦІЇ

Масове перехоплення комунікаційних даних громадян (інформація про дзвінки, СМС та електронне листування), в тому числі, отримання таких даних від операторів телекомунікацій, суперечить ст. ст. 8, 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

До таких висновків прийшла Велика палата Європейського суду з прав людини в рішенні «Big Brother Watch та інші проти Сполученого Королівства» (заяви № 58170/13, 62322/14 та 24960/15), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

Заяви були подані після того, як Едвард Сноуден, працівник Агентства національної безпеки США (NSA) виявив існування програм спостереження та обміну інформацією, якими користуються розвідувальні служби Сполучених Штатів Америки та Сполученого Королівства.

Скарги журналістів та правозахисних організацій стосувалися трьох аспектів моніторингу:

1) широкомасштабне перехоплення (моніторинг) телекомунікацій;

2) обмін отриманою розвідувальною інформацією між країнами;

3) отримання даних зв’язку (білінгової інформації) від операторів та провайдерів телекомунікацій.

Відповідно до національного законодавства Великої Британії існували певні етапи процесу моніторингу, що, зокрема включали: перехоплення повідомлень, які передавалися каналами телекомунікацій; застосування у реальному часі фільтрів для визначення значущості перехопленої інформації, аналіз відібраного та збереженого матеріалу аналітиком.

Раніше ЄСПЛ констатував відсутність зловживань з боку розвідувальних служб Сполученого Королівства, тим не менш, виявив недостатній незалежний нагляд за процесами відбору та пошуку інформації, зокрема щодо критеріїв фільтрування інформації для наступного відбору та перевірки перехопленої інформації.

З цього суд дійшов висновку, що національне законодавство не відповідало вимогі «якості права» та критерію «необхідності у демократичному суспільстві».

Що стосується отримання від операторів телекомунікацій білінгової інформації, то тут ЄСПЛ звернув увагу на те, що законодавство Європейського Союзу вимагає, аби така процедура була обмежена метою боротьби з тяжким злочином, а доступ до таких даних мав попередньо санкціонуватися судом або іншим незалежним адміністративним органом. І в цьому питанні внутрішнє законодавство Великої Британії виявилося невідповідним, оскільки не містило подібних гарантій.

Натомість в існуючій процедурі обміну розвідувальною інформацією ЄСПЛ порушень не виявив.

Згідно з рішенням Великої палати ЄСПЛ Велика Британія має виплатити заявникам 353,5 тис. євро на покриття судових витрат.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect

Связаться с нами:
Сайт организации: https://www.evrosud.org/
Сергей Рыбий: http://rybiy.com/
Телефон: +380664227177
Facebook: https://www.facebook.com/EuropeanHumanRightsOrganization/
E-mail: g.p.u.dnepr@gmail.com
Instagram: https://instagram.com/european_court_of_human_rights?igshid=p9hve5csfuck