Перемога Європейської правозахисної організації у справі “Павленко проти України”

Практика необґрунтовано довгого утримання підозрюваних у СІЗО у нелюдських умовах, без можливості захистити себе у законний спосіб, стала звичною для України. Так, Ігор Павленко перебуває у Дніпровському СІЗО вже понад 3 роки, 6 місяців і 22 дні. Умови його утримання, на жаль, зовсім не унікальні для українських СІЗО: переповнені камери, брудна підлога, обмежений або й відсутній доступ до душу, туалету і гарячої води, нестача або низька якість питної води і харчів, і на додачу – шкода від пасивного куріння.

На щастя, в особі такої організації, як Європейський суд з прав людини, втілюється надія на відновлення справедливості. Розглянувши позов проти держави Україна, взявши до уваги аналогічні кейси («Муршич проти Хорватії», «Ананьєв і ко проти Росії» тощо), ЄСПЛ визнав порушення статті 13 Конвенції з прав людини. А саме: «Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження». Такого права Павленко був позбавлений. Крім того, Суд визнав порушення статті 3 Конвенції, згідно якої ніхто не має бути підданий тортурам або приниженню людської гідності – відтак умови утримання громадян у Дніпровському СІЗО були офіційно прирівняні до тортур.

Кейс «Павленко проти України», де перемогу було присуджено позивачеві, ще раз доводить, що за свої права і справедливість можливо – і необхідно – ефективно боротися. Сподіваємося, таких прецедентів у нас ставатиме дедалі менше, і громадяни не будуть піддаватися тортурам, а країна не нестиме репутаційних і фінансових втрат.