ПРАВО НА ЖИТТЯ: ДОТРИМАННЯ ГАРАНТІЙ КОНВЕНЦІЇ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ОЦІНКИ ЯКОСТІ РОЗСЛІДУВАННЯ

З плином часу у влади виникають труднощі у дотриманні критеріїв ефективного розслідування, оскільки час неминуче стає перешкодою встановленню місцезнаходження свідків і їх здатності достовірно згадувати події.

На це звернув увагу Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Гріббен проти Сполученого Королівства» (заява № 28864/18), повідомляє «ECHR. Ukrainian Aspect».

Мартін Маккогі був застрелений у жовтні 1990 року солдатами спеціального підрозділу британської армії, які проводили спецоперацію (два чоловіки вночі з’явилися з АК-47 у руках та в балаклавах). Пізніше Ірландська республіканська армія (незаконна воєнізована організація) публічно заявила, що загиблий був їхнім добровольцем.

У 1993 року органи прокуратури заборонили притягати до відповідальності військовослужбовців, причетних до тих подій. Адже довести, що солдати не діяли з метою самооборони, було неможливо.

В травні 2012 року суд присяжних констатував законність дій солдат. Адже вони відкрили вогонь, вважаючи, що їхнє життя було в небезпеці. Під час слідства, родичі загиблого подавали численні клопотання про перегляд рішень, але зрештою Верховний суд у 2017 році відмовив їм.

Сестра загиблого М.Маккогі Саллі Гріббен звернулася до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на ст. 2 (право на життя) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод жінка скаржилася, що не було проведено ефективного розслідування обставин смерті її брата. Зокрема, не були розкриті матеріали слідства найближчим родичам, заходів для забезпечення того, аби один із солдатів, причетних до стрілянини, який раніше дав свідчення під час слідства і який проживав за кордоном, повернувся до Сполученого Королівства, щоб дати додаткові свідчення на слідстві, не було усунуто присяжного, якому бракувало неупередженості та інші порушення.

Розслідування у справі про вбивство людей британськими солдатами раніше вже ставало предметом дослідження у Страсбурзі. Так, за одним зверненням ЄСПЛ встановив порушення ст. 2 Конвенції через надмірну затримку розслідування (справа «McCaughey та інші проти Сполученого Королівства», № 43098/09). У другому зверненні високі судді визнали скарги неприйнятними як передчасні/через невичерпання національних засобів правового захисту (справа «Гріббен та Квін проти Сполученого Королівства», № 20855/15).

Суд наголосив, що минуло більше 30 років з моменту смерті пана Маккогі. Чим більша затримка, тим більші труднощі виникнуть у влади задля забезпечення ефективного розслідування. Адже проміжок часу неминуче буде перешкодою для знаходження свідків і їхньої здатності достовірно згадувати події. Однак у цій справі ЄСПЛ уже встановив порушення статті 2 у зв’язку з затримкою у проведенні розслідування. І після цього владу вже не можна було звинувачувати у подальшій затримці справи.

ЄСПЛ встановив, що розслідування, безсумнівно, було ретельним, з масштабом, який виходив за межі фактичних смертей та їх причин, охоплюючи більш широкі питання, що стосуються планування та управління операцією. Через 20 років усі ключові свідки, включаючи всіх солдатів, причетних до стрілянини, дали свідчення.

Певні заявлені недоліки слідства дійсно мали місце. Але вони не ставили під сумнів відповідність слідства вимогам статті 2 Конвенції в частині ефективного виконання владою національних законів, які захищають право на життя.

Тому Суд визнав скаргу неприйнятною як явно необґрунтовану.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect

Связаться с нами:
Сайт организации: https://www.evrosud.org/
Сергей Рыбий: http://rybiy.com/
Телефон: +380664227177
Facebook: https://www.facebook.com/EuropeanHumanRightsOrganization/
E-mail: g.p.u.dnepr@gmail.com
Instagram: https://instagram.com/european_court_of_human_rights?igshid=p9hve5csfuck