ЗАБОРОНА ЦАРСЬКІЙ СІМ’Ї ВИКОРИСТОВУВАТИ ЗЕМЛІ ПОРУШИЛА КОНВЕНЦІЮ

Європейський суд з прав людини частково задовольнив скаргу останнього царя Болгарії Симеона Борисова Саксен-Кобург-Готського, відомого як Симеон II, і його старшої сестри Марії Луїзи Болгарської, які заявили про незаконне позбавлення їх права розпоряджатися власністю.

Відповідне рішення ЄСПЛ ухвалив у справі «Саксен-Кобург-Готський і Хробок проти Болгарії» (заява № 38948/10), повідомляє «ECHR.Ukrainian Aspect» з посиланням на РАПСИ.

Згідно з матеріалами справи, в 1947 році все майно царської сім’ї було націоналізовано, а сама сім’я залишила країну. У 1998 році це правове становище скасували, в зв’язку з чим члени сім’ї ініціювали процедуру реституції. Їм вдалося відновити свої права на більшість об’єктів нерухомості, що їх цікавили.

На цьому тлі болгарський парламент у 2009 році ввів мораторій щодо повернутої заявникам власності, за яким їм було заборонено використовувати її в комерційних цілях і передавати. Мораторій діє до сих пір, незважаючи на те, що спочатку розглядався як тимчасовий захід до прийняття спеціального закону.

Симеон II, який займав пост прем’єр-міністра країни з липня 2001 року по серпень 2005 року, ініціював провадження в національних судах через ситуацію навколо п’яти об’єктів нерухомості і лісових угідь. Частина з цих позовів все ще знаходяться на стадії розгляду.

Царська родина звернулася до Європейського суду з прав людини. Заявники стверджували, що болгарська влада порушила їхнє право на захист власності в розумінні статті 1 Протоколу №1 до Конвенції. У зверненні також говорилося про недотримання права на ефективний засіб правового захисту, права на справедливий судовий розгляд і заборони дискримінації за ознакою походження, гарантованих статтями 13, 6 і 14 Конвенції відповідно.

За результатами розгляду дотримання Болгарією статті 1 Протоколу №1 ЄСПЛ угледів порушення лише стосовно лісових угідь загальною площею близько 2150 гектарів, оскільки вважав введені на підставі мораторію заходи непропорційними, а, відповідно, індивідуальний тягар членів царської сім’ї надмірним.

Решта заяв Симеона II в контексті права на захист власності були визнані рішенням суду в Страсбурзі неприйнятними.

Також ЄСПЛ заявив про порушення права на справедливий судовий розгляд, оскільки у заявників не було можливості домогтися перевірки положень мораторію.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect

Связаться с нами:
Сайт организации: https://www.evrosud.org/
Сергей Рыбий: http://rybiy.com/
Телефон: +380664227177
Facebook: https://www.facebook.com/EuropeanHumanRightsOrganization/
E-mail: g.p.u.dnepr@gmail.com
Instagram: https://instagram.com/european_court_of_human_rights?igshid=p9hve5csfuck