ЗАБОРОНЕНА АГІТАЦІЯ ПІД ЧАС ВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ: КОЛИ ПОКАРАННЯ ПОРУШУЄ КОНВЕНЦІЮ

Національні суди не перевіряли, чи була завдана шкода оприлюдненням матеріалів, чи було підтверджено, що вони були агітаційним матеріалом, а також те, що переслідування не було необхідним у демократичному суспільстві.

На такі вади покарання за порушення виборчого законодавства звернув увагу Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «ІА Тамбов-Информ проти Росії» (заява № 43351/12), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Справа стосувалася публікації статей та інтернет-опитування на веб-сторінці інформаційного агентства під час виборчої кампанії.

Компанію двічі було визнано винною у створенні, розповсюдженні агітаційних матеріалів в порушення виборчого законодавства та накладено штрафи. Також ІА засудили за проведення онлайн-опитування, оскільки процес порушував вимоги законодавства (не вказано регіон опитування та методологію, похибки та іншу відповідну інформацію). Усі рішення були підтримані вищими судами.

Тамбов-Информ cплатив штрафи, але звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на ст. 10 (свобода вираження поглядів) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, компанія скаржилася на  класифікацію інформації на своєму веб-сайті як виборча агітація, а також на накладені на неї штрафи.

Суд у Страсбурзі встановив, що компанія-заявник не діяла недобросовісно. Згадавши аналогічну справу «Орловская Искра проти Росії» (№ 42911/08), ЄСПЛ звернув увагу на те, що національні суди не перевіряли, чи була завдана шкоди цими статтями чи було підтверджено, що ці статті були агітаційним матеріалом; а також те, що переслідування не було «необхідним у демократичному суспільстві».

Також суд встановив, що методологія опитування повинна була бути зрозумілою з самого представлення на веб-сторінці  і він не мав достатньо доказів для того, щоб дійти висновку, що відповідна нормативна база відповідала скарзі згідно Конвенції. Як наслідок, не було продемонстровано, що переслідування в судовому порядку у зв’язку з опитуванням було «необхідним у демократичному суспільстві».

З урахуванням цього, ЄСПЛ констатував факт порушення ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та постановив, що Росія повинна виплатити компанії-заявникові 5 000 євро відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «ІА Тамбов-Информ проти Росії» (заява № 43351/12) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect

Связаться с нами:
Сайт организации: https://www.evrosud.org/
Сергей Рыбий: http://rybiy.com/
Телефон: +380664227177
Facebook: https://www.facebook.com/EuropeanHumanRightsOrganization/
E-mail: g.p.u.dnepr@gmail.com
Instagram: https://instagram.com/european_court_of_human_rights?igshid=p9hve5csfuck

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *