ЗАКРИТТЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ЗА ФОРМАЛЬНІ ПОРУШЕННЯ ПОРУШИЛО КОНВЕНЦІЮ

Закриття громадської організації не було необхідним у демократичному суспільстві і не могло бути виправдане формальними порушеннями, які не мали відношення до суті діяльності організації.

Таких висновків дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Vladimir Regional Public Association of Refugees and Displaced Persons «Sodeystviye» v. Russia» (заява №53097/08), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect» з посиланням на правозахисний центр «Меморіал».

Громадська організація допомоги біженцям «Содєйствіє» була заснована у 1997 році. До 2008 року організація надавала юридичні консультації біженцям та мігрантам та представляла їхні інтереси у судах.

У 2006 році до російського законодавства про некомерційні організації було внесено зміни, які посилили контроль держави над громадськими організаціями та вимоги щодо їхньої звітності. У держави зокрема з’явилася можливість закривати організації через ненадання деяких відомостей та звітів.

4 лютого 2008 року суд ухвалив рішення закрити «Содєйствіє», пославшись на те, що організація не надала вчасно звіт про діяльність та не поінформувала держоргани про обрання нового голови та співголів, а також про зміну адреси та внутрішньої структури.

Представники організації не заперечували цих порушень, проте наполягали, що усунення порушень можливе і без ліквідації організації. Крім того, вони заявляли, що організацію хочуть ліквідувати, щоб чинити тиск на громадянське суспільство. Втім, зрештою Верховний Суд Росії визнав законним рішення про ліквідацію.

Тоді представники ліквідованої ГО звернулися зі скаргою до ЄСПЛ.

ЄСПЛ визнав, що закриття організації не було необхідним у демократичному суспільстві і не могло бути виправдане порушеннями, встановленими національним судом. Порушення носили формальний характері і не мали відношення до суті діяльності організації. Влада не надала доказів, що представники організації свідомо приховували інформацію або діяли з поганими намірами.

Також влада не надсилала представникам організації жодних нагадувань про необхідність надати відомості і одразу розпочала процедуру ліквідації. Національний суд не розглянув альтернативних варіантів вирішення ситуації та не оцінив питання про пропорційність такого жорсткого заходу, як ліквідація організації, яка діяла понад десять років.

Зрештою ЄСПЛ визнав, що закриття організації порушило статтю 11 (право на свободу зборів та об’єднань) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і присудив представникам закритої організації 10 тис. євро як компенсацію моральної шкоди.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect

Связаться с нами:
Сайт организации: https://www.evrosud.org/
Сергей Рыбий: http://rybiy.com/
Телефон: +380664227177
Facebook: https://www.facebook.com/EuropeanHumanRightsOrganization/
E-mail: g.p.u.dnepr@gmail.com
Instagram: https://instagram.com/european_court_of_human_rights?igshid=p9hve5csfuck