ЗАМІСТЬ ІНСУЛІНУ – ТЕСТ НА НАРКОТИКИ ТА ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ: ЄСПЛ НАКАЗАВ СПЛАТИТИ ХВОРОМУ €12 ТИС.

Хворий на діабет 1-го типу Михай Афтанаш відчув слабкість в місцевій аптеці та для нього викликали швидку допомогу. Фельдшер швидкої допомоги вирішив, що хворий уживав наркотики. Той заперечував.

Попри те, що медики виявили дисбаланс рівня глюкози в крові, вони проігнорували його прохання допомогти йому повернутися додому і повідомили, що він зможе отримати інсулін лише після здачі тесту на вживання наркотиків в лікарні. Коли Афтанаш відмовився, медики закрили двері швидкої допомоги і затримали його. Один з фельдшерів викликав поліцію. Правоохоронці вирішили супроводжувати авто швидкої допомоги до муніципальної лікарні.

Опинившись у лікарні, Афтанаш сказав лікарю, що йому потрібен інсулін, але лікар наполягав на тому, щоб він спочатку погодився здати аналіз на вживання наркотиків. Той знову відмовлявся. Тоді лікар вирішив направити його в психіатричну лікарню, звідки він їхав тією ж швидкою допомогою у супроводі поліції.

В кінцевому підсумку він погодився здати тест на вживання наркотиків і його забрали назад в муніципальну лікарню. Тест виявився негативним. Згодом йому дали інсулін.

Афтанаш ініціював кримінальне провадження проти чотирьох членів бригади швидкої допомоги за відмову в медикаментозному лікуванні та наражання його життя на небезпеку. Він також подав скаргу на співробітника поліції, який, як стверджувалося, намагався переконати його не відкривати справу проти фельдшерів.

Національне розслідування було закрите на підставі відсутності доказів будь-якого правопорушення. Апеляції на це рішення були безуспішними.

Тоді Афтанаш звернувся до Європейського суду з прав людини, передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Посилаючись на ст. 2 (право на життя) Конвенції, він скаржився на те, що бригада швидкої допомоги та персонал лікарні, який відмовив в лікуванні, наразили його життя на небезпеку. Він також скаржився на те, що розслідування та кримінальне провадження не були справедливими. Також, посилаючись на статтю 5§1 (право на свободу та безпеку) він скаржився на незаконне позбавлення волі бригадою швидкої допомоги за допомоги поліції.

Суд у Страсбурзі констатував порушення конвенційних гарантій за цими статтями та присудив 12 тис. євро компенсації моральної шкоди.

З прес-релізом рішення ЄСПЛ у справі «Афтанаш проти Румунії» (№ 999/19)у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect